Onsdag 22. Maj 2013
Annoncering | Er avisen udeblevet? | Gammel rnn.dk | Hvem er vi
AL SPORT FODBOLD ISHOCKEY HÅNDBOLD ANDEN SPORT
BAG KAMERAET BENZIN I BLODET DET POLITISKE
 RINGHJØRNE
RUNDT OM HOCKEYEN SKOLEN I LIVET ÅRGANG 93
WEB-TV FOTO
Ansat snød firma for millioner
politi Betroet medarbejder lod firmaet betale for vare til eget forbrug. Svindlen løb op i 1,9 millioner kroner før det blev opdaget. Manden er sigtet for groft bedrageri.
Af Christian Valsted - 11. april 2012, 10:23:13

Fladskærme, smartphones og sågar håndværkerarbejde. En 42-årig mand fra København lod det ejendomsfirma han var afdelingsleder i, betale for sine regninger. Svindlen fandt primært sted i 2010 og 2011, men blev opdaget af ejendomsfirmaet, som afskedigede manden og meldte sagen til politiet.

”Manden sad i en betroet stilling i firmaet og kunne derfor bestille varer og ydelser og godkende fakturaer uden ledelsens samtykke eller viden,” siger Henning Nielsen, leder af afdelingen for Økonomisk Kriminalitet hos Københavns Vestegns Politi.

Han blev anholdt tirsdag den 27. marts på sin bopæl i København. Hans hjem blev ransaget og politiet har beslaglagt flere computere og dokumenter, som nu skal undersøges nærmere.

Manden er sigtet for groft bedrageri og har under afhøring erkendt svindlen. Han er løsladt igen, og Afdelingen Økonomisk Kriminalitet efterforsker nu sagen.

Print artikel Print artikel
Skriv et svar

Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

*
*

Kommentar

  
DAGENS MEST LÆSTE NYHEDER
AFSTEMNING
SENESTE WEB-TV INDSLAG
web_5
SENESTE CHRUMMER
chrumme-kræsen
BLOGGERE PÅ RNN.DK
Benzin i blodet
Søren Mosebo er 21 årig racerkører fra Rødovre. Har flere topplaceringer ved Junior EM og VM i gokart.

Skolen i livet
Christian Christensen har været med til at forvandle Valhøj Skole fra en skole med en negativ profil til en idrætsprofil skole. Nu blogger han om livet i Rødovres skoler.

Grå Guldkorn
Ruth Mørch er formand for SenioRådet i Rødovre og blogger om aktivt seniorliv;

Seneste indlæg